Ny romdrakt etterlikner tyngdekraften

Denne artikkelen er over ti år gammel og kan inneholde utdatert informasjon.

En Skinsuit testes under en parabelflygning. Drakten skal motvirke forlengelse og skade av ryggsøylen under lange opphold uten tyngdekraft. (Foto: NASA/Waldie)

Opphold i rommet i fravær av tyngdekraften sliter hardt på menneskekroppen. Til og med opphold i rommet på bare noen dager gir målbar negativ effekt.

Lange romferder minsker både muskel- og beinmasse og reduserer syn og immunforsvar, til tross for timer med trening hver eneste dag.

I rommet kan astronauter bli opp til 7 centimeter lenger fordi ryggsøylen strekker seg i fravær av tyngdekraften, og de kan få ryggproblemer på grunn av dette.

Vel hjemme på jorda må astronautene være forsiktige når de trener seg opp igjen fordi de har 4 ganger større sjanse for at skivene i ryggsøylen skal forskyve seg.

Men kanskje kan en høyteknologisk, tettsittende romdrakt motvirke de største negative effektene på ryggsøylen i fravær av tyngdekraft.

Klemmer på kroppen

Den spesielle drakten, som kalles for en Skinsuit, er under utvikling av The Space Medicine Office ved ESAs European Astronaut Centre utenfor Köln i Tyskland.

Drakten sys etter målene til den enkelte astronaut og er laget av et elastisk stoff som har fibre som går i både horisontal og vertikal retning.

Det spesielle stoffet etterlikner gravitasjonen ved å klemme på kroppen i retningen fra skuldre til føtter med like stor kraft som jordas tyngdefelt.

Her testes trykket nederst i beina i en Skinsuit. Drakten skal motvirke effekten av vektløshet under lange opphold i rommet. (Foto: NASA/Waldie)

Drakten er uten armer fordi astronauter ikke mister nevneverdig muskel- og beinmasse fra armene når de er i rommet. Den er også mindre stram under armene, i skrittet, og bak kneet, og kjennes omtrent ut som treningstøy.

I dag lages de spesielle draktene av stoffet Spandex, men andre materialer er også under vurdering for fremtidige versjoner.

Astronautene skal ha på seg drakten når de er inne på romstasjonen, den er ikke ment for å brukes ute på romvandring.

Skal testes av dansk astronaut

- Å få spesialdraktene til å sitte ordentlig var blant de største utfordringene i utviklingen av plagget, sier Simon Evetts, leder for Medical Projects and Technology Unit ved ESAs European Astronaut Centre.

De måtte utvikle en drakt som var både stram nok til å lage riktig trykk på de rette stedene, og samtidig være komfortabel å ha på seg

ESAs Space Medicine Office samarbeider nå med Kings College i London og Massachusetts Institute of Technology i USA for å teste prototyper på den spesielle drakten.

ESAs danske astronaut, Andreas Mogensen, under trening på romvandring i USA. (Foto: NASA/ESA-J. Blair)

I 2015 vil ESAs danske astronaut Andreas Mogensen være den første til å ha på seg drakten og teste den i rommet under sitt ukeslange opphold ombord på den internasjonale romstasjonen.

Den danske astronauten vil evaluere spesialdrakten ut fra et funksjonelt perspektiv under sine daglige gjøremål i det store laboratoriet i rommet. Så blir det spennende å høre hvordan drakten fungerer i miljøet den er ment for.

Den spesielle drakten har allerede blitt testet under parabelflygninger som skaper korte perioder av vektløshet.

På jorda kan romdrakter som Skinsuit være med på å forbedre støtteplagg til pasienter med for eksempel ryggproblemer eller cerebral parese.

Her prøves den tettsittende romdrakten Skinsuit ut i en modell av romstasjonen. (Foto: NASA/Waldie)

Powered by Labrador CMS