Vi fant, vi FANT!!!

Denne artikkelen er over ti år gammel og kan inneholde utdatert informasjon.

Av Lillian Smestad, utladet Higgsjeger

Lillian Smestad, stipendiat ved UiO (Foto: UiO)

Ord blir fattige på en dag som i går. Begivenhetene er ikke mindre enn at de gir gårdagen en plass i historien; den vil bli husket i lang tid og vil bli sett tilbake på med stjerner i øynene: i går var dagen hvor CERN offentliggjorde resultatene for Higgssøken med data tatt i 2011 og 2012: og for noen data!

CERN viste altså i sin webcast i går resultatene fra ATLAS og CMS eksperimentene sine søk etter Higgspartikkelen - og som sikkert de fleste har fått med seg: begge eksperimentene ser utrolig sterke bevis på at det finnes en ny partikkel!! Denne oppfører seg veldig likt hva man ville forventet av et Higgsboson. 
Tenk at etter alle de årene, så mange personers iherdige og utrettelige innsats, så mange lands bidrag (dette har vært tidenes globale dugnadsinnsats), så mye blod, svette, slit og tårer, så er vi endelig her: vi har oppdaget en ny partikkel!! 

 

Et fullsatt auditorium på CERN applauderer oppdagelsen av en ny partikkel. (Foto: CERN)
Applaus og oppstandelse i auditoriumet på CERN, hvor seminaret ble holdt, og Higgsjeger Alex Read var på plass, sammen med blant mange andre noen av "fedrene" til Higgsmekanismen; Englert, Guralnik, Kibble, Hagen og selveste Higgs. (Foto: Alex Read)


 

Jeg må ærlig innrømme at da jeg så resultatene i går, ble jeg helt fra meg. CMS var først ute, og det første resultatet de la frem, var fra Higgs-til-gamma-gamma henfallskanalen (Higgspartikkelen som blir omskapt til to fotoner) - og når det “endelige” dataplottet ble vist, ble det helt tyst i salen. Selv lederen av CMS, Joe Incandela, som holdt presentasjonen virket å miste munn og mæle. Hele auditoriumet var fortryllet - og antakeligvis mange rundt om i verden som satt og fulgte med på webcasten óg. Det kan i hvert fall jeg underskrive på at jeg var: hendelsesforløpet, (som bevitnet av Torkild Jemterud i radioprogrammet Ekko, som hadde live dekning av CERN sitt seminar) var som følger: jeg så lysbildet, ble stille, tok meg for munnen, sa “oh my god”, fulgt av “nå begynner jeg å grine!” -  og så gjorde jeg det! Det plottet er noe av det vakreste jeg har sett. I salen på CERN brøt det ut spontan applaus. Ingen tvil om at dette var store nyheter!

 

CMS sitt dataplott av Higgs-til-gamma-gamma henfallskanalen. De svarte punktene er data, hvor hver kategori av event er vektet med forholdet signal-til-bakgrunn. Den røde heltrukne linja er en tilpassning til en signal bakgrunnsmodell, mens den stiplede, røde linja er kun bakgrunnsmodellen. Det er tydelig at signalhypotesen passer mye bedre til dataene. (Foto: CERN, CMS)

Massespektrumet for fire leptoner fra ATLAS-eksperimentet. Masseområdet der det er et massetopp i data (svarte punkter) over bakgrunnen (i rødt og lilla) er sirklet inn. Forventingen fra et 125 GeV tungt Higgsboson er indikert i lyseblått. (Foto: Bilde: CERN, ATLAS.)

CMS sitt sammenslåtte resultat: se ATLAS sitt sammenslåtte resultat for beskrivelse. Bidraget fra de individuelle henfallsmåtene av Higgsbosonet kan sees i forskjellige farger. (Foto: CERN, CMS)

 

Der startet dagen for meg, og for en dag det skulle bli! Store følelser som satte preg, champagneflasker ble sprettet i øst og vest og jeg ble kastet med hodet først ut i en mediestorm jeg ikke hadde forberedt meg på. Telefonen ringte i ett kjør av journalister som var interessert i å høre om hva dette funnet gikk ut på. Heldigvis var jeg ikke alene, men fikk god hjelp av kollegaer i å tilfredsstille medias appetitt. Det er utrolig morsomt for oss at dette er noe folket er interessert i å vite om! Dette er virkelig ikke hverdagskost for en skarve partikkelfysiker! Så får vi håpe at vi klarte å gjøre denne nyheten forståelig nok, og reklamere litt for hvor utrolig kult fysikk kan være.

 

Higgsjeger Lillian Smestad på dagens siste oppdrag for å få nyheten om oppdagelsen av en ny partikkel ut til folket: her på NRK sitt Sommeråpent med Nadia Hasnaoui. (Foto: Mari Haug)

 

Så hvor går veien videre? Jo, aller først så må vi forsikre oss om at det vi ser virkelig er det lenge etterlengtede Higgsbosonet eller ikke. Oppfører den seg virkelig sånn som vi ville forvente av Higgspartikkelen? Kanskje er det en nær slektning? Nå kommer tiden for å gjøre nøyaktige målinger på denne partikkelen som er blitt funnet - for å finne ut av hva det var vi egentlig fant. 

Kanskje Are kan fortelle oss flere detaljer om de grundige analysene ATLAS og CMS har gjort av dataene, og hva de består i og hva de indikerer? Han er nede i Melbourne og vil følge de detaljerte presentasjonene av eksperimentene, for å få et dypere innblikk i de studiene som er gjort. 

La eventyret fortsette!

 

P.S. Beklager lovlig sent blogginnlegg, men undertegnede er helt overveldet av hendelsene og henvendelsene..

Powered by Labrador CMS