Bragder på NTNU

Denne artikkelen er over ti år gammel og kan inneholde utdatert informasjon.

Av Kathrine Skretting, dekan ved Det humanistiske fakultetet på NTNU

Her er min liste med eksempler på god forskning fra HF NTNU i 2011:

1. Aud Sissel Hoel: Picturing the Brain: Perspectives on Neuroimaging (2010-2013) undersøker bilders ulike roller som forskningsredskap, persepsjonsprotese og retorisk instrument i utviklingen av kunnskap om hjernen. Dette er et tverrfaglig prosjekt hvor medieforskere samarbeider med forskere innen medisin, og er slik et originalt og nyskapende prosjekt.

2. Leif Inge Ree Petersen: Siege Warfare in the Successor States: Byzantium, the West, and Islam, 400-800 A.D. Dette er et doktorgradsprosjekt innen klassiske fag, som tar for seg krigføring og beleiring i antikken. Emnet er i liten grad systematisk beskrevet tidligere. Kildesituasjonen var uoversiktlig og krevende, ikke minst når det gjelder språkkunnskaper.

3. Audun Dybdahl : «Klima og demografiske kriser i Norge i middelalder og tidlig nytid»ble kåret til beste tidsskriftartikkel fra Universitetsforlaget 2011. Artikkelen er trykt i Historisk tidsskrift og bringer nye innspill inn i klimadebatten. Skyldtes de demografiske krisene avlingssvikt/hungersnød eller sykdom? I artikkelen hevdes det at klimaets rolle er undervurdert. Særlig må klimatiske sjokk med flere uår på rad direkte og indirekte ha ført til betydelig overdødelighet i et land som lå så langt mot nord.
 

Powered by Labrador CMS