Neeei! Ikke aske akkurat nå ...

Denne artikkelen er over ti år gammel og kan inneholde utdatert informasjon.

 

Er det ikke typisk? Her hadde jeg rigget til det perfekte kontrolleksperiment for å kunne sammenlikne 2010 med rekordåret 1998.  Med mulighet til å bli litt klokere når det gjelder spørsmålet om CO2 og global oppvarming. Og akkurat da NOAA melder om tidenes suverent varmeste første kvartal i værballongenes over 50 år lange historie - hva gjør Naturen? Jo, fyrer av (minst) en vulkan på Island, som bringer inn forstyrrende aerosoler, bidrar til nedkjøling og vanskeliggjør sammenlikningen med 1998.

Askeskyen på vei østover fra Island i dag, sett fra ENVISAT (ESA).

 

Nå gjenstår det jo å se hvor mye aske og svovel som sendes opp, og hvordan global temperatur vil oppføre seg. Og strengt tatt er vel flytrafikk og ambulansefly mye viktigere enn noen klimarefleksjoner på en blogg. Men konklusjonen er uansett den samme. Det er krefter der ute som vi mennesker ikke rår over. Selv om vi nok påvirker litt, vi også.  

Rykende fersk statistikk fra værballongene: Første kvartal 2010 knuste alle tidligere temperaturrekorder! Og så kom vulkanen ... (NOAA)

 

Powered by Labrador CMS