Blogg-marianne-hem-eriksen

Marianne Hem Eriksen

Arbeider ved Institutt for arkeologi, konservering og historie, Universitetet i Oslo.

Jeg er i oppstarten av et doktorgradsprosjekt som fri stipendiat ved Humanistisk fakultet.

Arbeidstittelen på prosjektet er : Lift Me Over the Threshold. Liminality, sexuality and power materialized through doors and entrances in Viking Age Scandinavia. Prosjektet handler om vikingtidens bosetning. Jeg tilhører de som mener at arktitektur speiler samfunnsorganisasjonen – at organiseringen av det fysiske rom speiler det sosiale rommet og de sosiale relasjonene. Det betyr at vi kan nærme oss fortidige menneskers mentalitet ved å forstå hvordan de organiserte verden rundt seg, og hvordan denne organiseringen speiler samfunnstrukturer.

Jeg skal se spesielt på dører og inngangspartier i vikingtidens hus. Jeg mener at i vikingenes forestillingsverden har døren en spesiell symbolsk og rituell rolle.

Mitt forskningsmateriale vil være arkeologisk materiale i form av utgravde vikingtidsbosetninger, men også gravmateriale – for eksempel er veldig mange kvinner i vikingtiden gravlagt med nøkler. I tillegg vil jeg bruke skriftlige kilder som omhandler perioden.

Ellers er jeg glad i å jobbe med arkeologisk feltarbeid, og jeg blogger også om litteratur.

Les de siste nyhetene fra forskning.no

FRA ANDRE NETTSTEDER: notiser og pressemeldinger

Powered by Labrador CMS